Społeczność na Discordzie
Wszyscy użytkownicy
Michalbr10
Inkwizytor Tybalt
Painto
• 9/2/2018

Wyjaśnienie sytuacji na serwerze FANDOM Polska z niedzieli, 19 sierpnia 2018 roku i kolejnych dni

Witajcie!

Dwa tygodnie temu, 19 sierpnia, doszło do nałożenia blokad na środowisko związane z serwerem MCU2. Blokady te zostały nałożone w związku z nagminną szkodliwą działalnością na serwerze FANDOM Polska. Działalność ta obejmowała między innymi balansowanie w dyskusji na serwerze na granicy możliwości wywołania kłótni, publikowanie treści wprost obscenicznych, obrzydzających, prowadzenie akcji poprawy funkcjonowania serwera, które w ocenie osoby moderującej wówczas na serwerze jak i innych moderatorów nie przyczyniały się do poprawy działania serwera, a posiadały skutek przeciwny. W związku z tym, widząc iż funkcjonowanie serwera w zakresie możliwości komunikacji na nim pogorszyło się, chcąc przeciwdziałać możliwie szybko wyżej wymienionym zachowaniom, Pio387, administrator Centrum Społeczności, zdecydował się na nałożenie blokady na wszystkie osoby prowokujące te zachowania, włącznie z blokadami na konta, będące prawdopodobnymi pacynkami tego dnia jak i w dniach następnych.

Po przedstawionym powyżej wydarzeniu pojawiły się głosy użytkowników serwera, wyrażające krytykę wobec działań moderacji tego dnia. Jako moderacja serwera Discord FANDOM Polska jesteśmy gotowi na wysłuchanie wszelkiej krytyki co do tych wydarzeń, podjęcie nad nią dyskusji, a w uzasadnionych przypadkach uznanie swojego błędu. Chcielibyśmy, by w tej dyskusji każdy użytkownik serwera mógł wykazać te elementy, które jego zdaniem nie były przejawem odpowiedniego stylu moderacji serwera - ja jako osoba bezpośrednio reagująca w tej sytuacji mogę się do nich odnieść.
1 4
  • Zagłosuj
  • Odpowiedz
Michalbr10
Inkwizytor Tybalt
Painto
4
• 9/2/2018
Wypowiadam się jako osoba niebiorąca udziału w wydarzeniach, ale związana z jej uczestnikami. Postaram się odnieść do kolejnych stwierdzeń z wypowiedzi OPa zarówno z perspektywy swojej, jak i osób niemogących wziąć udziału w tej dyskusji (globany/wyłączone konta).

"doszło do nałożenia blokad na środowisko związane z serwerem Marvel Cinematic Universe Wiki."
Błąd rzeczowy już na starcie. Serwer mcu 2 (tak, nie bójmy się tej nazwy) nie jest powiązany z tą wiki, a jedyny związek z nią to nazwa. Serwer jest dosyć popularny więc nie widzę sensu ukrywania nazwy. Znane są też uprzedzenia niektórych użytkowników FP wobec serwera, lecz nie jest to tematem, więc nie będę rozwijał. Ponadto, jedynie 5 z 12 zablokowanych tego dnia osób była z tego serwera.

"Blokady te zostały nałożone w związku z nagminną szkodliwą działalnością na serwerze FANDOM Polska."
Przejrzenie logu nie potwierdza, przynajmniej przy zarzewiu konfiktu, "nagminnej szkodliwej działalności". Całość zaczęła się na podstawie nocnej dyskusji o hotelach, a bezpośrednim zapalnikiem był link Wołodii, o czym za chwilę. Nie było zatem nietypowej ani wzmożonej jak na ten serwer aktywności.

"Działalność ta obejmowała między innymi balansowanie w dyskusji na serwerze na granicy możliwości wywołania kłótni"
Kłótnię wywołały wypowiedzi Pio387 o bezrobociu i bezsensowne ataki na Wołodię po wrzuceniu linka. Następnie ironiczna dyskuja z Polskacafe o lesie i również.o zajęciach. Zasadniczo nie było żadnego powodu do takich odzywek w kierunku użytkowników.

"publikowanie treści wprost obscenicznych, obrzydzających"
Sytuacja z miniaturkami i obrazami, o którą najprawdopodobniej chodzi nie ma związku z wydarzeniem (miało to miejsce znacznie wcześniej)

"prowadzenie akcji poprawy funkcjonowania serwera, które w ocenie osoby moderującej wówczas na serwerze jak i innych moderatorów nie przyczyniały się do poprawy działania serwera"
Jedyna wypowiedź na ten temat jaką na szybko widzę była autorstwa Davrena, który zaraz potem dostał bana z wiele mówiącym powodem "Kolejny ratownik serwera..." (to już temat na inną dyskusję). Ponadto rozmowa Alvgjerd i Wołodyja o zupach była taką próbą lecz zaraz została stłumiona przez moda bez żadnego powodu (prawdopodobnie ból o niepołknięcie zarzutki).

"widząc iż funkcjonowanie serwera w zakresie możliwości komunikacji na nim pogorszyło się, chcąc przeciwdziałać możliwie szybko wyżej wymienionym zachowaniom"
Jest to nieprawdą. Kanał #ogólny w swoim założeniu dotyczy ogólnych dyskusji. Pomoc techniczną czy dyskusje na specyficzne tematy oferowały nieaktywne w czasie wydarzenia kanały tematyczne. Działaniom również nie przeciwdziałał. Ironiczne, prowokacyjne wypowiedzi, które można streścić do "ale ja jestem zły, nie pozwalam dyskutować; jesteś ślepy i głupi, nigdzie nie pisałem że nie wolno pisać". Były też wypowiedzi wątpliwie godne moderatora, ale to temat na inną dyskusję (przykład: https://discordapp.com/channels/300379022385348608/324530111665668100/480816792323883008)

"nałożenie blokady na wszystkie osoby prowokujące te zachowania"
Straszliwą prowokacją było rozpoczęcie dyskusji na zupełnie inny temat celem rozluźnienia napiętej atmosfery.

"będące prawdopodobnymi pacynkami tego dnia jak i w dniach następnych."
Jest to jedynie przypuszczenie. Banowanie na podstawie domysłów nie świadczy najlepiej o moderatorze. Mogę potwierdzić, że co najmniej jeden użytkownik znalazł się po prostu w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Użytkownik ten jest obecnie na mcu 2, lecz dołączył tam już po blokadzie.

Reasumując:
- reakcja była zdecydowanie przesadzona i jej brak lub jakieś zrozumiałe upomnienie zapobiegłoby dalszej eskalacji
- Pio387 nie zapobiegał, lecz podsycał atmosferę - najpierw ironicznymi wypowiedziami o pracy swojej oraz innych (z powodu tego, że ktoś wrzucił linka), następnie w podobnym tonie o poziomie dyskusji (przykład: https://discordapp.com/channels/300379022385348608/324530111665668100/480816927560695829) po czym w końcu banowanie z powodami typu "Kolejny ratownik serwera...", "I poszedł.", "No już nie gadaj ludziom głupot".
- część zbanowanych osób istotnie na to zasługiwała - były to jednak czyste prowokacje, niezwiązane z osobami biorącymi udział we wcześniejszej dyskusji
- serwer w żadnym stopniu nie był sparaliżowany ani nie działo się nic, poza większą niż zwykle aktywnością, co usprawiedliwiałoby takie reakcje i środki
- osoby proszące o wyjaśnienie były ignorowane lub spławiane, a pytające na czacie inne osoby nieraz banowane

Ponadto, już takie osobiste przemyślenie, wszystko śmierdzi mi ustawką:
- podkreśla się rolę mcu 2 w zajściu (znany jest stosunek niektórych osób do serwera oraz chęć pozbycia się jego członków z FP - kłóci się to z ideą serwera).
- osoby niezwiązane z mcu 2 lub znane w społeczności nie były blokowane w czasie zajścia
- część zablokowanych osób była również globalnie zablokowana/ma wyłączone konta. Przy wymogu na unbana "znaczącej pozytywnej aktywności" jest to wyraźna próba pozbycia się tych osób (o tym stwierdzeniu można inną dyskusję prowadzić).
W razie wątpliwości lub niejasności, zapraszam do pytań.
1
• 9/3/2018
"Dwa tygodnie temu, 19 sierpnia, doszło do nałożenia blokad na środowisko związane z serwerem MCU2"
7/12 zbanowanych osób nie było nawet na MCU2.
"Działalność ta obejmowała między innymi balansowanie w dyskusji na serwerze na granicy możliwości wywołania kłótni, publikowanie treści wprost obscenicznych, obrzydzających, "
Rozmowa o hotelach i zupach została wzięta za jakiś spisek, bo osoby rozmawiające są na ogólnodostępnym serwerze.
Jedyne zachowanie jakie można było uznać tego dnia za nieodpowiednie, było zachowanie Pio387, który po wyrażeniu swojego zdania że nie podoba mu się dyskusja, zaczął jeszcze dolewać oliwy do ognia złośliwymi uwagami.
No i powody banów to jakiś żart, pozwoliłem sobie zrobić screen z logów serwera z kilkoma przykładami.
Ale przeszłości nie cofniemy i błądzić jest rzeczą ludzką, dlatego proponuję po prostu zdjęcie blokad osobą zbanowanym tamtego dnia.
0
• 9/14/2018
Nie mam pojęcia co wtedy zaszło, ale postąpiłbym z działaczami tzw "mcu2" tak samo. I proszę nie łączyć mcu2 z mcu bo to nie ma nic wspólnego.
Napisz odpowiedź...